Virovitičko-podravska županija (Uvijek otvorenih vrata)Virovitičko-podravska županija

 






Obrt

Obrt je samostalno i trajno obavljanje dopuštenih gospodarskih djelatnosti od strane fizičkih osoba u svrhu postizanja dohotka ili dobiti ostvarenih proizvodnjom, prometom ili pružanjem usluga na tržištu. Upis u Obrtni registar novog obrta, prestanka obrta i svih statusnih promjena obrta obavlja se donošenjem rješenja u upravnom postupku i izdavanjem obrtnice.

Osnivanje obrta:

Zahtjev za upis u Obrtni registar podnosi se ispunjavanjem propisanog obrasca – Prijava za upis u Obrtni registar, koja sadrži podatke o vlasniku obrta, o obrtu te djelatnostima obrta u skladu sa Nacionalnom klasifikacijom djelatnosti (NKD 2007).

Obrti u smislu Zakona o obrtu mogu biti:

    • slobodni obrti za obavljanje kojih se kao uvjet ne traži ispit o stručnoj osposobljenosti,

majstorski ispit ili odgovarajuća stručna sprema,

    • vezani obrti za obavljanje kojih se kao uvjet traži ispit o stručnoj osposobljenosti,

odgovarajuća srednja stručna sprema ili majstorski ispit,

    • povlašteni obrti koje obrtnik smije obavljati samo na temelju povlastice, odnosno

dozvole koju izdaje nadležno ministarstvo ovisno o djelatnosti obrta.

Obrt se osniva, prema sjedištu obrta, u Upravnom odjelu za gospodarstvo i poljoprivredu Virovitičko-podravske županije, prema mjestu sjedišta obrta – Virovitica, Slatina, Orahovica, Pitomača.

Način podnošenja zahtjeva:

  • osobnim dolaskom u nadležno upravno tijelo
  • putem e-maila
  • putem online servisa e-Obrt
  • putem online servisa START

e-Obrt – online aplikacija za registraciju obrta

Elektroničku uslugu e-Obrt pruža Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja putem sustava e-Građani, kroz koji sadašnji ili budući obrtnici mogu podnijeti prijavu za osnivanje obrta, ili upisati statusne promjene bez odlaska u nadležno registarsko tijelo, a obrtnik svoju obrtnicu, rješenje o otvaranju obrta i izvadak iz Obrtnog registra nakon provedenog postupka dobije putem svog osobnog korisničkog pretinca.

START – online aplikacija za registraciju obrta

Poduzetnici u Hrvatskoj svoje poslovanje odnosno poslovni nastan mogu pokrenuti i putem digitalnog servisa Vlade Republike Hrvatske – START. Radi se o informacijskom sustavu koji omogućuje brzo i jednostavno pokretanje poslovanja elektroničkim putem

Preduvjet: posjedovanje vjerodajnice, što podrazumijeva elektroničku osobnu iskaznicu ili FINA-in certifikat.

Državljani EU: mogu koristiti sustav e-Građani u Republici Hrvatskoj koristeći svoju nacionalnu vjerodajnicu, tj. sredstvo potvrđivanja elektroničkog identiteta, priznata u EU sustavu prekogranične identifikacije.

 

Zahtjev za upis u Obrtni registar podnosi se ispunjavanjem propisanog obrasca – Prijava za upis u Obrtni registar (2 primjerka). Prijava sadrži podatke o vlasniku, podatke o obrtu, naziv i brojčane oznake djelatnosti obrta.
Uz prijavu za upis prilažu se sljedeće isprave i dokazi:

  • Preslik osobne iskaznice vlasnika obrta
  • Svjedodžba ili uvjerenje o stručnoj osposobljenosti odnosno potvrda o položenom majstorskom ispitu (za vezane obrte) za vlasnika obrta ili stručnu osobu ukoliko vlasnik sam ne ispunjava uvjete vezanog obrta
  • Dokaz o pravu korištenja prostora – ugovor o zakupu poslovnog prostora ili izvadak iz zemljišne knjige, suglasnost su/vlasnika i preslik osobne iskaznice su/vlasnika prostora
  • Liječničko uvjerenje o radnoj sposobnosti za poslove s posebnim zdravstvenim uvjetima rada
  • Ugovor o ortakluku ukoliko se radi o zajedničkom obavljanju obrta

Uvjerenja o nekažnjavanju i izrečene mjere Suda časti pribavljaju se po službenoj dužnosti po primitku zahtjeva.

Tvrtka je ime pod kojim obrt posluje, a sadrži naziv obrta, oznaku obrta, ime i prezime obrtnika i sjedište obrta. Naziv obrta mora se jasno razlikovati od naziva drugog obrta sa sjedištem u Republici Hrvatskoj. Stoga je svakako potrebno utvrditi činjenično stanje provjerom na web stranici Portor.hr postoji li već aktivan obrt s identičnim nazivom obrta.

Prilikom upisa u Obrtni registar upisuju se nazivi i brojčane oznake djelatnosti obrta prema Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti (NKD 2007 s objašnjenjima). Nacionalna klasifikacija djelatnosti  je klasifikacija svih ekonomskih djelatnosti Republike Hrvatske.

Pravilnikom o vezanim i povlaštenim obrtima i načinu izdavanja povlastica („Narodne novine“ broj 42/08, 114/11, 143/13) propisuju se vezani obrti, stupanj i vrsta stručne spreme potrebne za njihovo obavljanje, popis povlaštenih obrta i način izdavanja povlastica.

Ako je obrt upisan u Obrtni registar bez početka rada, obrtnik je dužan početi s obavljanjem obrta u roku od godine dana od dana izdavanja obrtnice. Najkasnije osam dana prije početka obavljanja obrta obrtnik prijavljuje obavljanje obrta na obrascu Prijava za upis u Obrtni registar. Ukoliko obrtnik ne započne s obavljanjem  obrta u roku od godine dana ili o početku obrta ne obavijesti ovaj Upravni odjel, obrt prestaje po sili zakona. Prije početka obavljanja obrta trgovačke, ugostiteljske i prijevozničke djelatnosti, obrtnik je dužan zatražiti utvrđivanje minimalno tehničkih uvjeta za prostor i opremu kod trgovačke i ugostiteljske djelatnosti, odnosno utvrđivanje zakonom propisanih uvjeta za vozilo kod prijevozničke djelatnosti. Tek nakon ishođenja rješenja o minimalni tehničkim uvjetima stranka (trgovac, ugostitelj, prijevoznik) može započeti s obavljanjem djelatnosti.

TRADICIJSKI I UMJETNIČKI OBRTI

Tradicijski obrti su obrti za koje je potrebno posebno poznavanje zanatskih vještina i umijeća u obavljanju djelatnosti, te koji se obavljaju pretežnim udjelom ručnog rada, a koji se tehnikama proizvodnje i rada, namjenom i oblikom oslanjaju na obrasce tradicijske kulture, pa u tom smislu mogu simbolizirati lokalni, regionalni ili nacionalni identitet.

Umjetnički obrt su obrti koji se odlikuju proizvodima i uslugama visoke estetske vrijednosti, dizajnom, likovnim i drugim rješenjima uz naglašenu kreativnost i individualnost majstora obrta – umjetnika.

Uvjeti i način stjecanja statusa tradicijskog odnosno umjetničkog obrta propisani su Pravilnikom o tradicijskim odnosno umjetničkim obrtima („Narodne novine“  broj 112/07).

DOMAĆA RADINOST I SPOREDNO ZANIMANJE

Pod domaćom radinošću razumijeva se izrada pojedinih proizvoda koje obavlja fizička osoba kod kuće osobnim radom, ako ispunjava uvjete iz  propisa kojima se uređuje pojedina djelatnost. U prijavi za upis u evidenciju fizička osoba mora navesti proizvode koje će izrađivati u domaćoj radinosti.

Pod sporednim zanimanjem razumijeva se obavljanje uslužnih djelatnosti kod kuće osobnim radom, odnosno kod naručitelja usluge. Fizička osoba može obavljati usluge kao sporedno zanimanje ako udovoljava posebnom uvjetu stručne osposobljenosti, odgovarajućeg srednje strukovnog obrazovanja ili položenog majstorskog ispita, ako obavlja djelatnost s popisa vezanih obrta.

Način podnošenja zahtjeva:

  • osobnim dolaskom u nadležno upravno tijelo
  • putem e-maila

Uz prijavu za upis u Evidenciju prilažu se sljedeće isprave i dokazi:

    • Preslik osobne iskaznice vlasnika obrta
    • Svjedodžba, uvjerenje o stručnoj osposobljenosti ili potvrda o položenom majstorskom ispitu za podnositelja zahtjeva (za djelatnosti s popisa vezanih obrta)
    • Izvadak iz zemljišne knjige i suglasnost vlasnika za objekt u kojem je sjedište obavljanja domaće radinosti ili sporednog zanimanja, a koje je adresa prebivališta ili boravišta fizičke osobe koja obavlja djelatnost domaće radinosti ili sporednog zanimanja
    • Dokaz o pravu korištenja prostora – ugovor o zakupu prostora ili izvadak iz zemljišne knjige i suglasnost vlasnika
    • Dokaz o udovoljavanju posebnim zdravstvenim uvjetima, ako je to propisno posebnim Zakonom
    • Potvrda da poreznik obveznik nije upisan u registar poreznih obveznika po osnovi obavljanja samostalne djelatnosti, da se ne nalazi u sustavu poreza na dodatnu vrijednost (PDV), te da nije upisan kao obveznik poreza na dohodak temeljem obavljanja samostalne djelatnosti s osnove poljoprivrede

Upravna pristojba:

Upravna pristojba za upis u Obrtni registar, izdavanje odobrenja za obavljanje domaće radinosti, sporednog zanimanja ne plaća se.

Pravni temelji:

  • Zakon o obrtu (“Narodne novine” broj 143/13, 127/19 i 41/20)
  • Pravilnik o vezanim i povlaštenim obrtima i načinu izdavanja povlastica (“Narodne novine” broj 42/08, 114/11 i 143/13)
  • Odluka o Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti – NKD 2007. (“Narodne novine” broj 58/07 i 72/07)
  • Pravilnik o tradicijskim odnosno umjetničkim obrtima (“Narodne novine” broj 112/07)

Obrasci:

  1. Prijava za upis u Obrtni registar
  2. Prijava za upis ortaka u Obrtni registar
  3. Prijava za upis izdvojenog pogona u Obrtni registar
  4. Prijava za upis u evidenciju i izdavanje odobrenja za obavljanje sporednog zanimanja/domaće radinosti
  5. Zahtjev za izdavanje izvatka iz Obrtnog registra
  6. Zahtjev za izdavanje EU potvrde

___________________________________________________________________________________
Datum zadnjeg ažuriranja: 12. prosinca 2022.

Share Button