Potpredsjednica Vlade RH Jadranka Kosor, otvorila nove prostorije Centra za psihosocijalnu pomoć
Potpredsjednica Vlade i ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Jadranka Kosor otvorila je danas u Virovitici nove prostorije Centra za psihosocijalnu pomoć sudionicima i stradalnicima iz Domovinskog rata Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti.
Uz nju, svečanosti otvorenja, nazočili su između ostalih: saborski zastupnik i predsjednik HVIDRA-e Josip Ðakić, župan Virovitičko – podravske županije, Zvonimir Šimić, njegovi zamjenici Ðuro Matovina i Zvonimir Koić, predsjednik Skupštine Virovitičko – podravske županije, Stjepan Feketić, gradonačelnik Virovitice, Zvonko Kožnjak,… Riječ je o prostorima ukupne površine 110 četvornih metara, čije je uređenje Ministarstvo financiralo s 580 tisuća kuna.
Obraćajući se nazočnima potpredsjednica Kosor istaknula je kako su novotvorene prostorije Centra za psihosocijalnu pomoć primjer dobre suradnje Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, Virovitičko-podravske županije i Grada Virovitice u skrbi za hrvatske branitelja i članove njihovih obitelji. Također je pozvala i ostale županije i gradove na poštivanje zakonskih obveza i aktivniju provedbu Nacionalnog programa psihosocijalne pomoći sudionicima i stradalnicima iz Domovinskog rata. Potpredsjednica Kosor istaknula je kako su od početka mandata ove Vlade ispunjeni svi zahtjevi Zajednice udruga branitelja liječenih od PTSP-a, od ukidanja MMPI-II testa, objave podataka o suicidima branitelja, do produženja rokova za priznavanje bolesti temeljem sudjelovanja u Domovinskom ratu.
Osim toga, govorio je i gradonačelnik Virovitice Zvonko Kožnjak koji je naglasio značaj ove ustavnove, te saborski zastupnik i predsjednik HVIDRA-e, Josip Ðakić je govorio o iznimno važnim aspektima koji karakteriziraju ovu ustanovu u pomaganju hrvatskim braniteljima u liječenju “duševnih rana” nakon Domovinskog rata u kojem su mnogi izgubili najbliže…
U svom govoru, mnogobrojnim nazočnima obratio se i župan Virovitičko – podravske županije, Zvonimir Šimić koji je kazao.
– Centar za psihosocijalnu pomoć Virovitičko – podravske županije, osnovan je 7. srpnja 1995. godine, odmah nakon prvog savjetovanja o psihosocijalnoj pomoći ratnim stradalnicima. Tih prvih dana, prije jedanaest godina, smješten je u prostorijama Županijskog Crvenog križa u krugu Opće bolnice Virovitica. Od samih početaka, Centar je bio suočen s raznim problemima, primjerice, problemom prostora, automobila za posjete mobilnih timova, opreme za rad, telefona, računala,… Ubrzo je Centar promijenio još dvije lokacije, no sve to nije omelo djelatnike u dežurstvima i održavanju grupnih psihosocijalnih tretmana, odnosno u provođenju nacionalnog programa psihosocijalne pomoći stradalnicima Domovinskog rata, članovima njihovih obitelji i ostalim stanovnicima kojima je pomoć bila potrebna u obliku i intenzitetu primjerenim potrebama. Članovi tima prisustvovali su gotovo svim edukacijskim savjetovanjima, konferencijama organiziranim u svrhu edukacije svih članova tima, za iznimno težak rad, na kojima su prezentirali svoje aktivnosti, i uspješno se predstavljali i u ulogama predavača. Jedan su od rijetkih županijskih timova koji je među svojim članovima imao svećenika, koji je uvijek bio prisutan i čija je nazočnost nerijetko bila presudna u pojedinim teškim situacijama kada je svakom korisniku bila potrebna topla ljudska riječ i duhovni savjet. Proporcionalno, u odnosu na sve druge Županijske centre u Republici Hrvatskoj, ovaj je Centar nerijetko imao najviše obrađenih korisnika i najveći broj mobilnih posjeta. To treba doživjeti kao najveći uspjeh, s obzirom da je Centar cijelo vrijeme djelovao u otežanim okolnostima, bez svog prostora, opreme,… Izuzetnom senzibilnošću, voljom i željom za pomoći, članovi tima imali su ljudsku vodilju jaču od svih nedostataka i poteškoća. Zato danas, ne smijemo zaboraviti, sve one koji su godinama aktivno sudjelovali u radu Centra. Od interniste Branislava Mostovca, pokojnog psihijatra Mije Kunera, defektologinje Margarite Kovačević, svećenika Vjekoslava Kocijana, psihijatrice Snježane Vondraček, pedijatra Mladena Viljevca, više medicinske sestre Vesne Majstorović, administratorice Ivanke Šreter, ali i članova današnjeg tima koji od 1997. godine, pa do danas, neprekidno radi, a u kojem su: psihijatrica Elvira Koić, psihologinja Jasna Per Kožnjak, pravnik Tonček Moslavac, te koordinatorica, diplomirana socijalna radnica, Mariji Bajan Prokl. Nakon jedanaest godina postojanja Centar za Psihosocijalnu pomoć Virovitičko – podravske županije, danas će konačno dobiti vlastiti prostor zahvaljujući nemjerljivom doprinosu Ministarstvu obitelji i međugeneracijske solidarnosti Republike Hrvatske i grada Virovitice, na čemu vam od srca zahvaljujem.