Župan Tomislav Tolušić otvorio 4. Međužupanijsku smotru Globe učenika
U Osnovnoj školi Ivane Brlić Mažuranić u Virovitici, danas je župan Virovitičko – podravske županije, Tomislav Tolušić, otvorio Međužupanijsku smotra GLOBE škola, učenika osnovnih i srednjih škola. Domaćin 4. Međužupanijske smotre hrvatskih GLOBE škola za našu regiju je Osnovna škola Ivane Brlić Mažuranić Virovitica. Osim župana Tomislava Tolušića, domaćina, ravnatelja OŠ IBM Josipa Strmečkog, otvaranju ove manifestacije između ostalih nazočili su i Marc Šojat, pročelnik za društvene djelatnosti grada Virovitice, te ravnateljica Gradske knjižnice i čitaonice Virovitica Višnja Romaj.
U govoru nazočnima župan Tomislav Tolušić je podcrtao važnost GLOBE škola u stjecanju novih spoznaja, razvijanju pozitivnih stavova, stvaranju samosvijesti temeljenu na aktivnom sudjelovanju. Osim toga, župan Tolušić je uz želju da se ovaj program prihvate i ostale škole, istaknuo i želju da GLOBE program uđe u škole kao predmet u redovnom programu.
Na smotri će sudjelovati 19 škola (4 srednje i 15 osnovnih) iz šest županija: Bjelovarsko – bilogorske, Brodsko – posavske, Koprivničko – križevačke, Osječko – baranjske, Virovitičko – podravske i Vukovarsko – srijemske. Prijavljeno je 67 učenika: trinaestoro iz srednjih, te 54 učenika iz osnovnih škola uz 24 mentora (petero iz srednjih i 19 iz osnovnih škola). Na međužupanijskoj će GLOBE smotri učenici posterskom ili eksperimentalno virtualno posterskom (GLOBE blog) prezentacijom predstaviti rad škole u protekloj godini. Na području Virovitičko – podravske županije postoji šest GLOBE škola, od toga tri u Virovitici. Inače, Hrvatska je bila među prvim zemljama koje su pristupile ostvarivanju tog svjetskog programa (sporazum je potpisan 13. travnja 1995.). Supotpisnici Sporazuma o implementaciji programa GLOBE u Hrvatskoj su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa i Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, a neposredna provedba povjerena je Zavodu za školstvo Republike Hrvatske. Od 2005. godine u Hrvatskoj je u program uključeno preko 110 škola, što nas čini zemljom s najvećim postotkom GLOBE škola u cjelokupnoj zajednici zemalja uključenih u ovaj program. Veliki broj naših škola vrlo aktivno i kreativno ostvaruje programske zadaće, redovito obavljajući mjerenja i unoseći svoje rezultate u jedinstvenu svjetsku bazu podataka. Time je Hrvatska osvojila izniman ugled i simpatije u svjetskoj GLOBE mreži. Program predviđa redovita i kontinuirana učenička mjerenja i opažanja u neposrednom okolišu škole. Mjerenja i opažanja obavljaju se na području atmosfere, vode, tla i pokrova, a rezultati istraživanja se međusobno upotpunjuju i povezuju, čime se ostvaruje program cjelovitog praćenja stanja okoliša. Sudjelujući u programu učenici na konkretnim primjerima primjenjuju školska teoretska znanja te iskustvenim učenjem stječu nove spoznaje o cjelovitosti okoliša, razvijajući pritom pozitivne stavove, ali i samosvijest temeljenu na svom aktivnom sudjelovanju.