Virovitičko-podravska županija (Uvijek otvorenih vrata)Virovitičko-podravska županija

04. rujna 2008.

Župan Tomislav Tolušić dodijelio Povelje zahvalnosti Virovitičko – podravske županije

Na današnjoj svečanoj sjednici Skupštine Virovitičko-podravske županije, župan Tomislav Tolušić dodijelio je javna priznanja, Povelju zahvalnosti Virovitičko-podravske županije

Osnovna škola Vladimira Nazora Nova Bukovica
Kao odgojna i obrazovna institucija, u svojoj 140-godišnjoj tradiciji, snažno je i postojano utjecala na obrazovanje i formiranje mladih naraštaja. Njezini djelatnici marljivo su kronološki bilježili sve karakteristike odgojno-obrazovnog sustava u takozvanim spomenicima, na što su u Novoj Bukovici posebno ponosni. U vrijeme Domovinskog rata petero bivših učenika škole dalo je život za Domovinu. Prosvjetno – kulturno djelovanje Osnovne škole Vladimir Nazor iz Nove Bukovice osobito je važno u novijem razdoblju bukovačkog kraja.
Ženski rukometni klub Pitomača
Jedan je od dvaju ženskih kolektiva s područja općine Pitomača, osnovan 1978. godine. i u svojoj povijesti iznjedrio je mnoge prvoligaške igračice. Dugo su bili članovi Druge hrvatske rukometne lige, ali uz kontinuiran i kvalitetan rad s mlađim uzrasnim selekcijama često su bili sudionici državnih završnica, što im je donijelo i titulu državnih prvakinja na prvenstvu Hrvatske školskih sportskih klubova 2006. godine.U takvom ozračju, ove godine, rukometašice Pitomače vratile su se gdje im je kvalitativno i mjesto, u drugu Hrvatsku rukometnu ligu.
Dječji vrtić Suhopolje
Davne 1904. godine, u zgradi koja je sagrađena donacijom mještanke Katarine Časni, u Suhopolju je otvoreno dječje zabavište. Rad su punih 40 godina vodile milosrdne sestre sv. Križa iz Ðakova, nakon čega se u Suhopolju pri Osnovnoj školi otvorio dječji vrtić koji uspješno djeluje i danas. Provode se četiri programa, od kojih su tri besplatna za djecu, odnosno primarni program, program katoličkog vjerskog odgoja, program predškole i potporjekt likovne radionice Projekta socijalnog i gospodarskog oporavka Ministarstva regionalnog razvitka, šumarstva i vodnog gospodarstva. Projekt je jedinstven u Republici Hrvatskoj, uz moderno opremljenu likovnu radionicu, obuhvaća rad s djecom koja ne idu u vrtić s područja općina Suhopolje i Gradina.
Kulturno umjetničko društvo Podravac, Sopje
U Općini Sopje djeluje samo jedno kulturno umjetničko društvo, a to je KUD Podravac, osnovano 1981. godine, na temeljima starih etnografskih i etnoloških obilježja, ne dopuštajući tradiciji da ode u zaborav. Posebno su poznati po očuvanju izrade starih narodnih nošnji koje su i registrirane na razini državne riznice u Zagrebu. Inače, tradicija izvornog rukotvorstva u Sopju nastala je potkraj 19. i početkom 20. stoljeća. Svake godine sudjeluju u organiziranju manifestacije Dravsko proljeće kojom objedinjuju dijelove Hrvatske s dvije obale Drava.
Ivan Biondić iz Čačinaca
Ivan Biondić, mladi i nadareni matematičar iz Čačinaca, posebno će pamtiti 7. travnja 2008. godine. Naime, na Državnom natjecanju mladih matematičara, “B” kategorije, odnosno učenika koji matematiku imaju u nastavi tri ili četiri sata tjedno, na natjecanju koje se održavalo u Primoštenu, Ivan kao učenik 3. razreda srednje škole Marka Marulića iz Slatine, elektrotehnički smjer, uz mentora Ivana Krehulu, osvojio je prvu nagradu. Ivan je iza sebe ostavio najbolje matematičare iz Zagreba, Zadra, Bjelovara, Šibenika, Osijeka i brojnih drugih mjesta.
Državni arhiv Osijek
Djeluju i uz naziv Povijesni arhiv u Osijeku. Donošenjem novog Zakona o arhivskoj građi i arhivima 1997. godine, dobivaju današnje ime Državni arhiv u Osijeku u čijem su dijelu i dva Arhivska sabirna centra u Virovitici i Vinkovcima. To je ustanova koja u spremištima čuva pisano povijesnu građu istočne Hrvatske, dijela Hrvatske koje je imalo burnu i bogatu prošlost i koja je ostavila obilje pisanih tragova. Od utemeljenja do danas Arhiv djeluje na istočnom području Hrvatske (Slavonija, Baranja i Srijem) odnosno na području današnjih županija, Osječko – baranjske, Vukovarsko – srijemske i Virovitičko – podravske. Najstariji dokument pohranjen u Državnom arhivu u Osijeku potječe iz 12. stoljeća.
Hrvatska pošta dd Središte pošta Virovitica
Pokriva cjelokupnu Virovitičko – podravsku županiju i zapošljava 160 djelatnika. Tijekom godine virovitičko središte ostvari 3,5 milijuna usluga, od čega se 40 ostvari u najvećem, Poštanskom uredu Virovitica. Hrvatska pošta se na području Virovitičko – podravske županje kontinuirano razvija, pa su tako od 2000. godine otvoreni novi poštanski uredi u Gradini, Crncu, Čačincima, Mikleušu, Suhopolju, Orahovici, Virovitici, a slijede uređenja ureda u Slatini, Zdencima i Gornjem Baziju. Ove godine, zgrada Hrvatske pošte u Virovitici obnovljena je prvi put nakon gradnje 1963. godine, da bi građanima osigurala kvalitetniju uslugu.
Šumarski fakutet sveučilišta u Zagrebu, Drvnotehnološki odsjek
Visokoškolska šumarska nastava u Hrvatskoj počinje 1898., osnivanjem šumarske akademije u Zagrebu, u sklopu zagrebačkog Sveučilišta. Danas Šumarski fakultet, kao jedina znanstveno – nastavna ustanova te vrste u Hrvatskoj, ostvaruje znanstveno nastavnu aktivnost u dva odsjeka, šumarskom i drvnotehnološkom. Šumarski fakultet danas ravnopravno slijedi svjetske trendove razvoja i pripada vodećim fakultetima šumarskih i drvnotehnoloških znanosti u Europi. Posebnost je terenska nastava, kojom se ostvaruje spajanje teorijskih i praktičnih znanja. što se zorno može vidjeti i na Studiju drvne tehnologije u Virovitici.

Share Button