Virovitičko-podravska županija (Uvijek otvorenih vrata)Virovitičko-podravska županija

09. lipnja 2011.

Vlada RH: Legalizacija 150.000 nezakonitih objekata, zahtjevi do 31. prosinca iduće godine, Rok do kada je objekt trebao biti izgrađen, da bi mogao biti legaliziran – 30. studeni 2009. godine

Vlada RH je na zadnjoj održanoj sjednici prihvatila Nacrt prijedloga zakona o postupanju s nezakonitim zgradama, kojim će se omogućiti legalizacija više od 150.000 nezakonitih objekata.

– Legalizacijom tih objekata, što je najvažnije, možemo riješiti probleme 150.000 obitelji, ocijenila je premijerka Jadranka Kosor.

Zahtjevi za legalizaciju moraju biti podnijeti do 31. prosinca iduće godine, a nakon toga roka “podvukli smo crtu” i više nema novih zahtjeva, istaknula je Kosor.

Rok do kada je objekt trebao biti izgrađen, da bi mogao biti legaliziran, jest 30. studeni 2009.

– Osim 150.000 nelegalnih objekata koji nemaju akt o građenju postoji određeni broj objekata koji posjeduju dozvolu, ali su izgrađeni suprotno tom aktu – rekao je ministar zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva Branko Bačić.

Zakonom se omogućuje i legalizacija poljoprivrednih objekata, čime će se brojnim poljoprivrednim domaćinstvima omogućiti podnošenje zahtjeva za poticaje i sredstva iz pretpristupnih fondova EU.

No, legalizacija nezakonitih objekata nije sveopća, ističe Bačić, jer su predviđeni brojni izuzeci.

Neće se moći legalizirati objekti u nacionalnim parkovima, parkovima prirode i regionalnim parkovima, na infrastrukturnim koridorima, te na pomorskom i javnom dobru.

Nema legalizacije niti u zaštićenom obalnom području mora u pojasu do 70 metara, osim zgrada koje se koriste za stalno stanovanje te zgrada poljoprivrednog i obiteljskog gospodarstva za pružanje ugostiteljskih i turističkih usluga.

Osim toga, podnositelj zahtjeva morat će platiti komunalni i vodni doprinos, kao i naknadu za zadržavanje u prostoru.

Na sjednici su prihvaćene i izmjene Zakona o prostornom uređenju i gradnji kojima se pojednostavljuje procedura za donošenje prostornih dokumenata i izdavanje akata za gradnju.

Time bi se prosječno trajanje postupka donošenja prostornih dokumenata sa sadašnjih 450 do 510 dana skratilo za 210 dana, kazao je Bačić.

Predložene izmjene pozdravio je ministar turizma Damir Bajs podsjetivši da su u zadnje 3,5 godine investitori u hotele uložili tri milijarde eura u građevinskim radovima. (www.vlada.hr)

 

Share Button