Virovitičko-podravska županija (Uvijek otvorenih vrata)Virovitičko-podravska županija

29. kolovoza 2011.

Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva: Vlada Republike Hrvatske donijela Uredbu o naknadi za zadržavanje nezakonito izgrađenih zgrada u prostoru

U svrhu provedbe Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (Narodne novine br. 90/11) koji je stupio na snagu 10. kolovoza 2011. godine, Vlada Republike Hrvatske donijela je Uredbu o naknadi za zadržavanje nezakonito izgrađenih zgrada u prostoru.

Provedbom ovog Zakona i Uredbe čija je prvenstvena svrha sređivanje stanja u prostoru te njegova zaštita kao najvažnijeg hrvatskog resursa, omogućit će se izjednačavanje svih građana u ostvarivanju egzistencijalnih prava, jer se njime rješava pitanje stanova za preko 150 tisuća obitelji. Jednako značajna je i gospodarska komponenta, obzirom da se legalizacijom bespravnih objekata, osobito poljoprivrednih gospodarstava, omogućava njihova valorizacija i stjecanje uvjeta za korištenje poticaja iz međunarodnih programa.

Sredstva naknade ozakonjenja nezakonito izgrađene zgrade koja se uplaćuju u jednakom iznosu od po 50% u proračun jedinice lokalne samouprave na čijem se području takva zgrada nalazi i u državni proračun Republike Hrvatske, koristiti će se namjenski za komunalno uređenja naselja, odnosno za provedbu ubrzane nove katastarske i geodetske izmjere i za povećanje energetske učinkovitosti zgrada temeljem posebnog programa kojeg će Vlada Republike Hrvatske donijeti do kraja iduće godine.

Visina naknade za pojedine objekte utvrđuje se kroz identifikaciju 8 kriterija kojima se definiraju prostorna i tehnička obilježja nezakonito izgrađenog objekta, kao što su lokacija, izgrađenost, dovršenost, način gradnje, namjena, površina itd. Pritom se za zgrade isključivo stambene namjene građevinske (bruto) površine do 400 m2 i za zgrade za obavljanje poljoprivredne djelatnosti iznos naknade umanjuje od 50 do 75%.

Uredbom su uvažene sadašnje gospodarske i socijalne prilike građana koji su vlasnici nezakonito izgrađenih zgrada na način da iznosi naknada ne budu prepreka za uspješnu i učinkovitu provedbu Zakona. Tako se primjerice za nezakonito izgrađenu zgradu od 150 m2 na Kozari Boku u Zagrebu plaća naknada u prosječnom iznosu od 8.235 kn a ako služi stanovanju naknada iznosi 2.822 kn. U gradu Splitu u zoni Sirobuja za objekt iste površine naknada je 5.840 kn a ukoliko je stambene namjene naknada iznosi 2.044 kn. Za nezakonito izgrađenu zgradu na otoku Viru u drugoj položajnoj zoni naknada može biti od 2.000 do 10.000 kn, ovisno o tome je li objekt unutar ili izvan građevinskog područja, u skladu s prostornim planom ili protivan te ovisno o njegovoj namjeni itd.

U određivanju vrijednosti bodova i koeficijenata posebna je pozornost dana što povoljnijem iznosu naknade za zgrade isključive namjene za obavljanje poljoprivredne djelatnosti. Naknada za prosječnu farmu u Hrvatskoj površine između 600 i 700 m2 iznositi će nekoliko stotina kuna, dok će za jednu od najvećih farmi čija površina iznosi blizu 10.000 m2, trebati platiti naknadu u iznosu od 10.877 kn.

Uredba određuje najmanju i najveću vrijednost iznosa za pet položajnih zona, koje se podudaraju sa zonama određenim u općinama i gradovima za obračun komunalnog doprinosa. Konačni obračun naknade u znatnoj će mjeri ovisiti o razumnoj i pravednoj ocjeni jedinica lokalne samouprave čija su predstavnička tijela u obvezi odrediti stvarnu jediničnu vrijednost za položajne zone definirane ovom Uredbom i to u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu. Donošenjem tih odluka stvoriti će se sve formalne pretpostavke za potpunu i operativnu provedbu Zakona, što će omogućiti vlasnicima nezakonito izgrađenih objekata na zakonit i jednostavan način riješe svoje dugogodišnje probleme.

Podsjećamo kako će podnositelji zahtjeva za donošenjem rješenja o izvedenom stanju pored naknade za zadržavanje u prostoru morati priložiti geodetski elaborat, arhitektonski snimak i dokaz o ispunjenom bitnom zahtjevu mehaničke otpornosti i stabilnosti, te platiti komunalni i vodni doprinos čija visina ovisi o veličini i namjeni objekta, kao i zoni u kojoj se nalazi.

Ova Uredba stupa na snagu osmoga dana od dana objave u Narodnim novinama, a može se pogledati ovdje. (www.mzopu.hr)

Share Button