Odmaralište u Orahovici postaje hostel
Gradsko društvo Crvenog križa našlo je rješenje za odmaralište u Splitu, iako je prethodnih godina ovo društvo zbog financijskih problema s održavanjem čak razmišljalo i o prodaji tog objekta.
Naime, od ovog ljeta i vila Mikica u Splitu i odmaralište Crvenog križa u Orahovici bit će registrirani kao hosteli. Riječ je o samo jednoj od novina koje je ovo društvo jučer predstavilo na konferenciji za novinare. Tako će osječki Crveni križ kroz novoosnovanu tvrtku Centar društvenog poduzetništva d.o.o. ući i u hotelijersku i ugostiteljsku djelatnost.
– Ova je tvrtka 85 posto vlasništvo Gradskog Crvenog križa Osijek, a 15 posto je vlasništvo Društva CK Osječko-baranjske županije. No, Crveni križ sada će s tvrtkom moći sudjelovati na natječajima za nepovratna sredstva Europske unije, a dobit koja bude ostvarena koristit će se isključivo za daljni razvoj društvenog poduzetništva i rad Crvenog križa. Naime, društveno se poduzetništvo značajno razvija u Europskoj uniji i postoji već oko 600.000 takvih tvrtki, a u Hrvatskoj samo njih 200. Inače, u prenamjenu vile Mikica do sada je uloženo pola milijuna kuna, a raspolagat će s 50 postelja. Cijene u hostelu bit će tržišne, a hostel s najmom soba počinje od 1. srpnja ove godine. No, u hostel pretvaramo i odmaralište u Orahovici, kapaciteta 180 kreveta. I jedno i drugo odmaralište bit će korišteno i za smještaj djece za školu u prirodi, a koju ove godine zajedno sufinanciraju Grad i Osječko-baranjska županija – objasnio je Marko Đukić, ravnatelj Gradskog društva Crvenog križa Osijek.
Inače, uz ovu tvrtku osječki Crveni križ je i suosnivač Nacionalnog centra za integrativnu medicinu, i to s Medicinskim fakultetom u Osijeku. Ova će tvrtka imati sjedište u Centru za edukaciju u Orahovici, a bavit će se svim aspektima integrativne medicine, koja u Hrvatskoj, ali ni u EU-u još nije prepoznata.
Na jučerašnjoj je konferenciji posebna pozornost poklonjena rezultatima rada volontera, koji su prošle godine, istaknuto je, u sklopu pomoći osobama stradalima u poplavama prikupili 46 tona pitke vode, 22 tone prehrambenih proizvoda, 13 tona higijenskih artikala i 44 tone odjeće. Samo u poplavama odrađeno je 8800 volonterskih sati.
Recimo kako osječki Crveni križ djeluje na području grada Osijeka i sedam susjednih općina i ima više od 22.000 članova. (www.glas-slavonije.hr, icv.hr; foto: pticica.com)