Održana Tematska sjednica Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora o upravljanju državnom imovinom
Tematska sjednica Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora o upravljanju državnom imovinom održana je u četvrtak, 16. ožujka. Uvodno izlaganje je održao ministar državne imovine Goran Marić. Ispred Hrvatske zajednice županija sudjelovali su predsjednik Goran Pauk, krapinsko-zagorski župan Željko Kolar, varaždinski župan Predrag Štromar i voditeljica Radne skupine za pravna pitanja Hrvatske zajednice županija, Marina Horvat Pavlic.
Ministar državne imovine Goran Marić je otvorio sjednicu pozivom županijama da se što više uključe i odazovu planiranim sastancima u Ministarstvu državne imovine kako bi se u što kraćem vremenu riješio što veći broj predmeta. „Problem našeg ministarstva je podkapacitiranost, no dobili smo suglasnost da zaposlimo nove sposobne ljude. Vrlo blisko surađujemo i s DORH-om, iako je i Državno odvjetništvo u sličnoj situaciji kao i Ministarstvo što se tiče premalog kadra“, rekao je ministar Marić, istaknuvši i kako je je upravljanje državnom imovinom vrlo složeno područje koje je potrebno iz temelja promijeniti i sistematizirati.
„Mislim da smo na dobrom tragu kad se s jedne strane svi skupa nudimo kao partner Vladi i Ministarstvu u razrješavanju tog problema na dobrobit cijele države i svih naših građana, a s druge strane mislim da Ministarstvo ni DORH nikada neće biti dovoljno kapacitirani da bi mogli razriješiti 60 000 neriješenih slučajeva, zato apeliram na Vas, a preko Vas i na premijera, da napravimo dodatne napore u pripremi potrebnih zakonskih izmjena koje bi temeljem zakonske podloge ovlastili nas u lokalnoj i regionalnoj samoupravi da rješavamo određene predmete. Kategoriju predmeta i na koji način ih riješiti, vi predložite“, rekao je predsjednik Hrvatske zajednice županija i šibensko-kninski župan Goran Pauk.
Ministar Marić se složio s predsjednikom Paukom, istaknuvši da Ministarstvo do kraja lipnja planira donijeti novi Zakon o upravljanju državnom imovinom kroz koji će se riješiti velik dio predmeta. „Naš interes je omogućiti lokalnoj samoupravi da potakne one projekte i one djelatnosti koje potiču zapošljavanje, gospodarski rast i koje potiču nacionalne interese“, rekao je ministar pozivajući jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave da se uključe u javnu raspravu kako bi konačni prijedlog Zakona bio što kvalitetniji.
Izlaganje o upravljanju i raspolaganju državnom imovinom u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave održala je Marina Horvat Pavlic, pročelnica Upravnog odjela za poslove Županijske skupštine i pravne poslove Koprivničko-križevačke županije i voditeljica Radne skupine za pravna pitanja Hrvatske zajednice županija, u kojem je istaknula kako Republika Hrvatska treba infrastrukturu za upravljanje i raspolaganje imovinom koju jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave već posjeduju pa treba prenijeti pojedina prava na njih jer najbolje poznaju stanje na svom području. Potrebno je i pojednostaviti i ubrzati postupke prenošenja prava upravljanja i raspolaganja državnom imovinom.
„Uredi državne uprave ne mogu na sebe preuzeti toliki broj slučajeva i efikasno ih rješavati. Treba nam sustav koji će funkcionirati kako bi privukli investitore“ , rekao je krapinsko-zagorski župan Željko Kolar. „Želimo da u novom prijedlogu Zakona o upravljanju državnom imovinom nekretnine u građevinskom području općina, gradova i županija pripadnu nama, osobito ako se radi o velikim površinama, a država nema plan što s njima“, nadovezao se varaždinski župan Predrag Štromar.
Predsjednik Pauk zaključno je rekao kako je stav Zajednice, bez obzira na različitost političkih opcija, usuglašen i usmjeren jednom cilju, a on je efikasna decentralizacija kojom će se riješiti velik broj neriješenih predmeta upravljanja državnom imovinom. (www.hrvzz.hr)