Učenici OŠ Vladimira Nazora iz Nove Bukovice posjetili Rumunjsku u sklopu Erasmus+ projekta
Ravnateljica škole Lareta Žubrinić i koordinatorica projekta, školska pedagoginja Ruža Živković provele su pet dana u Rumunjskoj, gradu Botošaniju u pratnji petero učenika Erine Ane Kordi, Tomislava Škrničkog, Leona Dolovskog, Tene Bužonje i Petre Šoić.
Ovo je ujedno bila i posljednja mobilnost učenika i učitelja u sklopu ovog Erasmus+ projekta „Tradicionalne igre, zdrav razvoj djetinjstva“ koji se u školi Vladimira Nazora iz Nove Bukovice provodi već gotovo pune dvije godine.
Iako je putovanje bilo dugačko i iscrpljujuće nakon 17 sati vožnje stigli su na svoje odredište, školu u malenom selu Vladeni, grad Botošani. Obišli su školu domaćina gdje su ih učenici i učitelji dočekali u tradicionalnim nošnjama, svježe ispečenim kruhom i domaćim jagodama. Nakon obilaska škole i razreda te uvida u školsku dokumentaciju otišli su u obližnji Dom kulture gdje su domaćini za njih priredili kratak doček sa nekoliko glazbenih, plesnih i pjevnih točaka. Potom su otišli u ured njihovog načelnika Općine koji ih je srdačno dočekao. Nakon toga bilo je vrijeme za odlazak u maleni seoski muzej te obilazak obližnjeg Dječjeg vrtića gdje su u znak ovog projekta zasadili ružu u njihov vrt. Također, obišli su i seosku crkvu te ih je njihov svećenik ugostio u svome domu gdje su imali ručak. Nakon ručka zaigrali su turnir u tradicionalnim rumunjskim igrama u njihovoj sportskoj dvorani. Učenici iz Nove Bukovice su uz koordinaciju pedagoginje Ruže osvojili dvije brončane i dvije srebrne medalje.
Tijekom petodnevnog posjeta, domaćini su ih odveli u grad Iaşi (nalazi se blizu granice s Moldavijom) koji je ujedno i drugi grad po veličini u Rumunjskoj s dugom i bogatom povijesti. Kulturno je, gospodarsko i sveučilišno središte istočnog dijela zemlje. Nakon obilaska Botničkog vrta (najvećeg i najstarijeg u Rumunjskoj), zaigrali su tradicionalne rumunjske dječje igre. Potom su obišli veliki gradski park te u području uz Palaču kulture odigrali još nekoliko tradicionalnih rumunjskih igara. Posjetili su i sveučilišnu knjižnicu koja je svojom arihtekturom i ljepotom među 25 najljepših knjižnica na svijetu. Ovaj dan zaista je bio ispunjen i iscrpan, ali zanimljiv i ostat će nam zauvijek u pamćenju. također su posjetili Aqua park u Cornisi (predgrađe Botošanija) koji je ujedno i sportski rekracijski centar. Aktivnosti su bile raznolike i zabavne: penjanje na stijenu, badmington, plivanje, kupanje i naravno tradicionalne rumunjske dječje igre: lovci i patke, igre s loptom “oina”. Za sve je učenike sudionike projekta u prostoru Amfiteatra bio priređen plesni program škole Europe Dance Gym. Zatim su im ravnateljica škole domaćina Onica Daniela Podariu i koordinatorica projekta Claudia Maricica Balauca prvo podijelile medalje, a potom i certifikate za sudjelovanje u projektu. Medalje su dobili i ostali koordinatori ovog projekta.
U nastavku programa, posjetili su grad Suceavu (Citadel de Suceava), stari obnovljeni dvorac/muzej koji je ovdje još iz doba Otomanskog carstva. Naučili su neke povijesne činjenice o ovoj utvrdi, a potom su otišli u Muzej jaja u mjestu Vama. Između ostalih pronašli su i hrvatska tradicionalno ukrašena jaja. Inače, ovaj muzej ima brojnu zbirku ukrasnih jaja iz svih krajeva svijeta koje je prikupljala misionarka na svojim putovanjima. Muzej ima preko milijun ukrasnih jaja.
Posljednji dan mobilnosti u Rumunjskoj proveli su u gradu Botošani. Svi učenici, učitelji i koordinatori projekta vrlo srdačno primljeni su u vijećnici glavnog inspektorata za školstvo gdje ih je dočekala šefica inspektorata prof. Dr. Ada-Alexandrina Macovei sa svojim suradnicama. Upoznali su ih s našim Erasmus projektom, a sva su djeca i uključene škole dobile prigodne poklone. Zatim su obišli olimpijadu tradicionalnih obrta, svojevrsno natjecanje učenika osnovnih i srednjih škola. Obišli su stari centar grada gdje su vidjeli gradsku i županijsku vijećnicu te najvažnije građevine. Najveći rumunjski pjesnik Mihai Eminescu je rođen u ovome gradu. Na kraju dana, na posebnoj svečanoj večeri svim učiteljima, sudionicima ove mobilnosti u Rumunskoj, podijeljeni su certifikati.
Po povratku u Hrvatsku, zaustavili su se u poznatom dvorcu Bran, dvorac osvajača Vlada Tepeša, nama poznatijeg kao grof Drakula.
(os-vnazora-novabukovica.skole.hr)