Dječji vrtić “Čarobna šuma” Špišić Bukovica predstavljen kao vrtić dobre prakse: Projekt “Svijet pčela” djecu od najranije dobi uči o važnosti pčela i pčelinjih proizvoda
Dječji vrtić “Čarobna šuma” Špišić Bukovica nastavlja svoju suradnju s Hrvatskim apiterapijskim društvom (HAD-om) koju su započeli početkom pedagoške godine. Tako je HAD u suradnji s institutom Eneja iz Slovenije organizirao edukaciju za djelatnike i roditelje vrtića, a teme edukacija bile su dobrobiti pčelinjih proizvoda i sigurnost pri posjetu pčelinjaku.
Vrtić je 25.veljače predstavljen na Međunarodnoj konferenciji „Apiterapija za djecu“ kao vrtić dobre prakse u kojem se svakodnevno konzumira med provjerene kvalitete lokalnih proizvođača. To je na Konferenciji potvrdio i Tehnološko inovacijski centar iz Virovitice svojom analizom meda. Međunarodnu konferenciju organizirao je Institut za razvoj empatije i kreativnosti Eneja u suradnji s Hrvatskim apiterapijskim društvom, a sudjelovali su predstavnici iz 10 zemalja, organizacijski i znanstveni odbor koji su činili stručnjaci iz Slovenije, Hrvatske, Grčke, Srbije, Indije, SAD-a, Havaja, Australije, Rumunjske, Bosne i Hercegovine i Egipta.
Sudionici su vidjeli koji su ciljevi projekta “Svijet pčela” i koje aktivnosti su do sada provedene. Tako su ciljevi projekta bili osvijestiti djeci važnost postojanja pčela u prirodi i važnost njihove zaštite, upoznati djecu s načinom dobivanja meda i drugih pčelarskih proizvoda te osigurati djeci bogatu okolinu i složene situacije koje će potaknuti dječje učenje i igru.
Rano i predškolsko razdoblje je period intenzivnog učenja, razvoja ličnosti i osobnosti, razvoja vještina i socijalizacije. Iskustva u ranom djetinjstvu važan su prediktor dugoročnih postignuća. Učenje igrom omogućava djeci iskustvo rješavanja problemskih situacija, postavljanje i razradu pretpostavki, konstrukciju i provjeru mogućih ishoda. Planiranju aktivnosti kroz projekt se pristupa holistički, zadovoljavajući sva razvojna područja djece – tjelesni i psihomotorni razvoj, socio – emocionalni razvoj, spoznajni razvoj i razvoj jezika, komunikacije i glazbenog i likovnog stvaralaštva.
Projekt je započeo posjetom vlasnika jednog obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva koji je na djeci razumljiv način objasnio kako pčele proizvode med i što radi pčelar, a djeci su predstavljene i pčele u malom kavezu, košnica za oslikavanje, košnica od slame, pčelinji proizvodi – med, propolis, pelud, svijeće napravljene od voska, dimilica, rukavice i pčelarsko odijelo.
Formiran je „medeni kutak“ u sobi dnevnog boravka starije skupine, a odgojiteljice su izradile didaktički materijal za poticanje matematičkih, jezičnih, spoznajnih i životno – praktičnih vještina. Na zid su stavljene brojne fotografije, djeca su gledala edukativne filmove i slušala pjesmice, a različitim likovnim tehnikama poticala se kreativnost djece. Kombiniranim tehnikama djeca su izradila „GigaBEEtan bonton dječjeg vrtića Čarobna šuma“ kojim se vrtić javio na natječaj Telekomunikacijske mreže A1.
Projekt je predstavljen i na IV. Nacionalnoj konferenciji pčelarstva, apiterapije i apiturizma s međunarodnim sudjelovanjem koja se održavala u Labinu 22.ožujka.
Vrtić je posjetio i „Kuću čaja – oazu mira“, novootvoreni posjetiteljski centar u Špišić Bukovici gdje su djeca poslušala priču o nastanku čaja, a zatim kušali različite vrste čajeva s medom te naučili ponešto o ljekovitim biljkama od kojih se izrađuje čaj. Fotografije o provedenim aktivnostima pogledajte OVDJE. (www.vpz.hr, DV “Čarobna šuma” Špišić Bukovica)