Virovitičko-podravska županija (Uvijek otvorenih vrata)Virovitičko-podravska županija

01. kolovoza 2024.

Virovitičko-podravska županija je primjer dobre prakse u promoviranju i naglašavanju važnosti dojenja: U središtu Virovitice obilježen Svjetski tjedan dojenja

Virovitičko-podravska županija je primjer dobre prakse u promoviranju i naglašavanju važnosti dojenja. U središtu Virovitice, vrijedne djelatnice Doma zdravlja Virovitičko-podravske županije (Patronažna zdravstvena zaštita), provele su akciju promicanja dojenja, a pritom su zainteresiranima mjerili “šećer u krvi” i “visinu tlaka”. Inače svake godine, od 1. do 7. kolovoza, Svjetski je tjedan dojenja (Hrvatski tjedan dojenja se obilježava početkom listopada), čime se podsjeća nas na važnost dojenja za zdravlje majki i djece diljem svijeta. Podršku su svojim dolaskom dali, uz brojne građane, između ostalih i – gradonačelnik Grada Virovitice Ivica Kirin, kao i županijska pročelnica za zdravstvo, branitelje i socijalnu skrb Melita Sirovica.

Danijela Suhanek, glavna sestra Doma Zdravlja Virovitičko-podravske županije, objasnila je kako i na koji način se buduće majke educiraju o dojenju.

  • Žene se informiraju na više načina, ali najviše slušajući iskustva drugih majki, odnosno „usmenom predajom“. Većini pomažu i njihove majke, sestre, prijateljice, bake… Uz to, provodimo tečajeve, savjetovališta i edukacije za trudnice, a žene čitaju i stručnu literaturu – kazala je Danijela Suhanek, ističući da se u slučaju određenih poteškoća uvijek mogu obratiti nadležnom pedijatru ili patronažnoj sestri.

Podaci Svjetske zdravstvene organizacije ukazuju na to da oko 40 posto majki doji svoje dijete prvih 6 mjeseci, zato je od velike važnosti podrška i razumijevanje okoline. Gotovo sve majke, ako imaju adekvatnu podršku i odgovarajuće i točne informacije, mogu dojiti svoju djecu.

Danijela Suhanek, kao najveći razlog prekida dojenja navodi osjećaj uplašenosti, ali i utjecaj okoline.

  • Prvorotke su često zabrinute, ali to je sasvim normalna reakcija. Žene znaju biti skeptične prema samom činu dojenja, dok su druge vrlo otvorene za nova iskustva. Ponekad se majke brinu je li dijete dovoljno jelo i onda se opterećuju brojkama – naglasila je.

Helena Čizik, majka čije najmlađe dijete nije staro niti mjesec dana, svim prvorotkama savjetuje da slušaju same sebe, a potom sve ostale.

  • Imam četvero djece i uvijek sam imala dobro iskustvo s dojenjem. Mit o tome da dojenje boli nije posve istinit, možda u početku dok se majka ne navikne. Prvo sam dijete rodila prije 7 godina i zaista sam htjela dojiti jer mi je baka uvijek govorila da je to zdravije. Što se tiče edukacije, imala sam dobru babicu koja mi je puno pomogla u tome – objasnila je Helena.

Majčino mlijeko sadržava ugljikohidrate, masti i bjelančevine te sve potrebne vitamine i minerale u savršenom omjeru koje je potrebno novorođenčetu za usklađen rast i razvoj. Zbog izvrsnog nutritivnog sastava, za vrijeme dojenja nije potrebno djetetu davati dodatne količine vode ili druge tekućine. Nema odgovarajuće zamjene za majčino mlijeko, čak ni u najboljoj umjetnoj hrani. Uz to, treba naglasiti kako je dojenje u javnosti i pred drugima sasvim normalna pojava.

Inače, Dom zdravlja Virovitičko-podravske županije blisko surađuje s Općom bolnicom Virovitica i njenim rodilištem koje im šalje sve potrebne podatke o rodiljama, kako bi ih u najkraćem mogućem roku posjetili i educirali. Ovu akciju došli su podržati i virovitički gradonačelnik Ivica Kirin te županijska pročelnica za zdravstvo, branitelje i socijalnu skrb, Melita Sirovica.

Kroz svjetski tjedan dojenja, naglašava se kako upravo dojenje može djelovati kao moćan alat u izjednačavanju brojnih društvenih nejednakosti. Kroz pružanje podrške dojenju, možemo smanjiti nejednakosti i osigurati da sve majke, posebno pripadnice ranjivih skupina, imaju pristup potrebnim resursima i mogućnostima za dojenje. Ovo je ključno kako bi se osiguralo da niti jedna majka ni dijete nisu zapostavljeni, a pogotovo oni kojima je potrebna dodatna podrška. Za postizanje ovih ciljeva, još je jednom važno uključiti različite dionike, članove “toplog lanca podrške dojenju“, odnosno civilne organizacije, vlade i kreatore politika, zdravstvene sustave, radna mjesta, zajednice i roditelje. (www.icv.hr, www.vpz.hr, Fotografije: Kristijan Toplak)

Share Button