Virovitičko-podravska županija (Uvijek otvorenih vrata)Virovitičko-podravska županija

03. listopada 2024.

U organizaciji Udruge HVIDR-a Slatina održana interaktivna edukacija o psihosocijalnoj prilagodbi branitelja

Udruga HVIDR-a Slatina započela je s aktivnostima u okviru projekta „Psihosocijalna prilagodba i prevencija rizičnih ponašanja Hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskog rata u Slatini“ koji je razvila u suradnji s psihologom Sinišom Brlasom. Slijedom toga je 02. listopada 2024. godine, ususret Svjetskom danu mentalnog zdravlja, u Slatini održano interaktivno predavanje za branitelje koje je pod nazivom „Ratna trauma i mentalno zdravlje branitelja“ pripremio profesor psihologije i specijalist kliničke psihologije Siniša Brlas. Projekt se provodi uz financijsku potporu Ministarstva hrvatskih branitelja Republike Hrvatske, a kroz niz različitih aktivnosti profesor Brlas pomagat će braniteljima i članovima njihovih obitelji u osobnom osnaživanju i prilagodbi na posljedice ratne traume.

Ratna trauma hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata ostavila je traga i na mentalnom zdravlju braniteljske populacije, ali se pokazalo da je to veliki izazov i za članove njihovih obitelji, pa i za društvo u cjelini. Mnogi branitelji trpe posljedice posttraumatskog stresnog poremećaja s kojim se teško nose, poneki su razvili i različite tegobe i bolesti poput alkoholizma, ovisnosti o drogama i sličnih, pa je svako nastojanje da im se pomogne u psihosocijalnoj prilagodbi na životne okolnosti jako važno za njih same, ali i za članove njihovih obitelji.

Siniša Brlas iskusan je i nagrađivani stručnjak u području prevencije i suzbijanja ovisnosti i proaktivne skrbi o mentalnom zdravlju, savjetovatelj i psihoedukator s iskustvom i autor mnogih publikacija o mentalnom zdravlju. Voditelj je Odjela za prevenciju ovisnosti i mentalno zdravlje u Zavodu za javno zdravstvo „Sveti Rok“ Virovitičko-podravske županije, a i sam je hrvatski branitelj pa i stoga dobro razumije braniteljsku problematiku.

Ovaj je projekt u potpunom suglasju sa Strateškim okvirom razvoja mentalnog zdravlja do 2030. godine u Republici Hrvatskoj, najvažnijim nacionalnim strateškim okvirom skrbi o mentalnom zdravlju, a osobito s četvrtim područjem koje upućuje na važnost skrbi o mentalnom zdravlju vulnerabilnih (osobito ranjivih) populacijskih skupina, među kojima su svakako i hrvatski ratni vojni invalidi te branitelji općenito. Aktivnosti u okviru ovoga projekta provodit će se na području Virovitičko-podravske županije do konca 2024. godine, uključuju edukacije branitelja, izradu publikacije i ostale aktivnosti podrške braniteljskoj populaciji. Ovakvim pristupom Virovitičko-podravska županija postaje još više prepoznatljiva kao županija u kojoj se osobito vodi računa o skrbi o zdravlju hrvatskih branitelja. (Siniša Brlas)

Share Button