Virovitičko-podravska županija (Uvijek otvorenih vrata)Virovitičko-podravska županija

25. listopada 2024.

Na Institutu za hrvatski jezik održan skup „Hrvatska terminologija u europskome kontekstu: postignuća i planovi“ na kojem je predstavljen rječnik ovisnosti autora Siniše Brlasa

Na Institutu za hrvatski jezik u Zagrebu održan je važan stručni i znanstveni skup pod nazivom „Hrvatska terminologija u europskome kontekstu: postignuća i planovi“. Skup su organizirali Znanstveno vijeće za antropologijska istraživanja Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Institut za hrvatski jezik i Hrvatsko antropološko društvo.

Svoje autorsko djelo, pred akademicima, znanstvenicima i vrsnim stručnjacima, predstavio je i profesor psihologije i specijalist kliničke psihologije Siniša Brlas, voditelj Odjela za prevenciju ovisnosti i mentalno zdravlje u Zavodu za javno zdravstvo „Sveti Rok“ Virovitičko-podravske županije. Profesor Brlas održao je predavanje pod nazivom „Razvojni put jednog rječnika“ i na taj način predstavio svoj „Terminološki opisni rječnik ovisnosti“, jedini rječnik ovisnosti u Republici Hrvatskoj, ali i u regiji. Kao pozvani izlagač na ovome skupu govorio je o metodologiji nastanka i razvoja svih dosadašnjih izdanja ovoga rječnika kojega je autor.

Rječnik je do sada tiskan u više naklada: u prvih pet izdavač je Zavod za javno zdravstvo „Sveti Rok“ Virovitičko-podravske županije, a u šestom, preuređenom i redizajniranom izdanju dostupan je kod Medicinske naklade iz Zagreba. Odlukom Agencije za odgoj i obrazovanje odobren je kao pomoćno nastavno sredstvo u hrvatskim školama, službena je literatura Hrvatske lutrije kod odgovornog priređivanja igara na sreću, a 12 vodećih znanstvenika uvrstilo je rječnik i u popis knjiga koje smatraju osobito važnima u svijetu znanosti i koje bi svatko trebao pročitati. Kako je posljednje izdanje osim u dostupno i u Srbiji te u Bosni i Hercegovini, rječnik je tako postao i regionalni rječnik ovisnosti.

Navedeno pokazuje kako Siniša Brlas uživa izniman ugled u akademskoj zajednici, a svojim rječnikom ovisnosti dao je trajan doprinos očuvanju hrvatskoga nazivlja i hrvatskoga jezika u europskom kontekstu, ali i u području prevencije i suzbijanja ovisnosti u Republici Hrvatskoj. Poziv da aktivno sudjeluje na ovako visokoj stručnoj, akademskoj i znanstvenoj razini veliko je priznanje za njegov dugogodišnji stručni doprinos boljemu razumijevanju ovisnosti kao javnozdravstvenog problema, ali je također i doprinos očuvanju hrvatskoga jezika u jednom ovako specifičnom području društvenog interesa i javnoga djelovanja. (zzjzvpz.hr)

Share Button