Predstavljen Virovitički katolički kalendar za sljedeću godinu: Jedan mjesec, jedno remek djelo barokne umjetnosti iz 18. stoljeća
Drveni, pozlaćeni kipovi, remek djela baroknih umjetnika, a koji krase župnu crkvu sv. Roka u Virovitici, između ostalih, sv. Petar Alkantarski, Uskrsli Isus, sv. Antun Padovanski, sv. Rozalilja i drugi, „zvijezde“ su novog, Virovitičkog katoličkog kalendara za 2025. godinu, koji je predstavljen u Franjevačkom samostanu u Virovitici. Riječ je o drugom kalendaru koji donosi pregled kulturnog blaga iz riznice virovitičke crkve i samostana, nakon prvog, koji je izdan lani.
Predstavljanju kalendara, zidnog (od jednog listića) i „brošure“, sa stranicama za svaki mjesec u godini, uz domaćina, župnika župe sv. Roka u Virovitici fra Ivicu Jagodića, nazočili su: župan Igor Andrović, gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin, fra Milan Krišto, Virovitičanin i provincijal Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda, Antonio Požežanac, grafički dizajner iz tvrtke Grafiti Becker d.o.o. i drugi. Predstavljanje kalendara vodio je umirovljeni virovitički novinar Trpimir Markotić.
- Katolički kalendar koji je izdao samostan, a izradila i tiskala tvrtka Grafiti Becker d.o.o., Virovitica, sadrži opće svetkovine, blagdane i spomendane svetaca, uz važne dodatke. Pritom su naznačeni lokalni zaštitnici župnih i filijalnih crkava u Virovitičkom dekanatu, kao i klanjanja u crkvama virovitičkog dekanata. Motive smo uzeli iz sakralne kulturne baštine crkve sv. Roka u Virovitici s posebnim naglaskom na barokne skulpture ili kipove iz 18. stoljeća, koji su izrađeni između 1760. i 1775. godine, uz izuzetak Gospe Lourdske, a koja je iz druge polovice 19. stoljeća. Naime, virovitička crkva je remek djelo baroknih stolara, kipara i pozlatara koji su unijeli duh svetih likova u njenu ostavštinu i kroz kalendar željeli smo naglasiti to umjetničko blago, a koje se često ne vidi jer je cijela crkva monument kulture, kipova i ukrasa. Ovako, pojedinačno, dolaze do izražaja i vjernike podsjećaju na crkvu u njihovim domovima – rekao je župnik fra Ivica Jagodić.
Fotografije je snimio Kristijan Toplak, dok su stručni suradnici na kalendaru Nikolina Hečimović i Žaklina Kurmaić. Antonio Požežanac iz tvrtke Grafiti Becker d.o.o. pohvalio je kvalitetu fotografija na kojima do izražaja dolaze i najsitniji detalji, čime se i kvaliteta cijelog kalendara podiže na višu razinu, rekao je.
Kroz kratki pregled povijesti kalendara, voditelj Trpimir Markotić podsjetio je kako se prvi kalendari današnjeg modela pojavljuju u rukopisnim liturgijskim knjigama na hrvatskom jeziku već u 11. stoljeću. Virovitički katolički kalendar nastavlja tako važnu prosvjetno-kulturnu ulogu, koju su kalendari zadržali iz svoje prošlosti.
Da je ovakav kalendar, s autentičnim fotografijama koje donose sakralnu baštinu župe u Hrvatskoj danas rijetkost za jedan samostan, rekao je franjevački provincijal fra Milan Krišto. Podsjetio je na to da su u prošlosti kalendare svećenici izrađivali sami, ručno, te da je u svakom samostanu postojala služba zadužena za taj posao, a zvali su se “kalendaristi”…
- Ta su braća na svoj način trebala izračunavati datume blagdana vezane od Uskrsa do Uskrsa, budući da je i danas riječ o „pomičnom“, a najvećem kršćanskom blagdanu. Danas, zahvaljujući internetu i društvenim mrežama te digitalizaciji možemo izračunati kada ćemo slaviti Uskrs i za pet godina, no u povijesti su to braća radila sama, za jednu godinu unaprijed. Za taj posao, osim liturgijske godine, svetaca i praznika, odnosno, povijesti, trebalo je poznavati i matematiku. Osobno, kalendar pohvaljujem i zato što donosi važne svetkovine i klanjanja u cijelom dekanatu – rekao je fra Milan Krišto. Zahvalio je pokroviteljima, Gradu Virovitici i Virovitičko-podravskoj županiji, što su prepoznali njegovu važnost i podržali ga i financijski.
Kalendar je tiskovina koja stvara dodatnu vrijednost ne samo župi, već i cijeloj Virovitici, naglasio je gradonačelnik Ivica Kirin.
- Potrebno se samo prisjetiti kulturnog značaja koji za Viroviticu i okolicu imaju franjevci, a kojima danas dugujemo pismenost, medicinu, umjetnost, obrazovanje. Sve su to područja u kojima su svećenici u prošlost ostavili svoj trag za budućnost, kao što trag ostavlja i ovaj kalendar koji je danas predstavljen. Govori o skulpturama i kipovima koji imaju neprocjenjivu vrijednost i koji naše Virovitičane uče o kulturnom i sakralnom blagu koje imaju u svojoj sredini, crkvi, gradu. Svi napori na kulturnom, infrastrukturnom, umjetničkom i duhovnom planu polako donose svoj plod, a to je da se Virovitičani sami ponose na svoju sredinu, njenu povijest i bogatstvo – rekao je gradonačelnik Ivica Kirin.
Složio se i župan Igor Andrović, koji je istaknuo zadovoljstvo ne samo što su imali prilike kao Virovitičko-podravska županija podržati tisak kalendara, već i što su fotografije u kalendaru rad majstora fotografa i magistra novinarstva, Kristijana Toplaka, a koji je u javnosti poznat i kao zaposlenik Županije.
- Ponosni smo na kalendar s kipovima i skulpturama, radom majstora stolara i kipara, a koji čine blago naše župne crkve, ali i grada i županije. Riječ je o zaista aktivnoj župi koja kroz različite aktivnosti promiče vjeru, kulturu, zajedništvo, a sve to će u vidu jedne posebne promocije omogućiti i ovaj novi kalendar – rekao je župan Igor Andrović.
Kalendar je tiskan u 1.400 primjeraka, doznali smo od župnika fra Ivice Jagodića, odnosno, u većoj nakladi nego prvi. Naime, lanjski, Prvi Virovitički katolički kalendar„nestao“ je vrlo brzo nakon promocije i za njega se tražio primjerak više, pa je župa, uz pokrovitelje, nastojala ovaj put osigurati dovoljan broj primjeraka za sve, a moći će ga se naći župnom uredu crkve sv. Roka u Virovitici. (www.icv.hr, Fotografije: Kristijan Toplak)