19. prosinca 2024.
Na području Hrvatske sve je više učenika koji dobivaju odgodu upisa u prvi razred osnovne škole, a tako je i na području VPŽ, gdje je ove godine odgodu dobio 71 učenik
Nažalost, na području cijele Hrvatske sve je više učenika koji dobivaju odgodu upisa u prvi razred osnovne škole. Slična je situacija i na području Virovitičko-podravske županije, gdje je, ove godine bilo 71 rješenje o odgodi upisa u prvi razred osnovne škole. O tome je na sjednici Županijske skupštine Virovitičko-podravske županije govorila Martina Bunić, pročelnica za obrazovanje, kulturu i sport VPŽ.
- Ove godine doneseno je 71 rješenje o odgodi upisa, a broj rješenja o primjerenom programu je čak 175, dakle, nikad više. Najčešće vrste teškoća kod učenika su oštećenje jezično-govorne glasovne komunikacije i specifične teškoće u učenju, intelektualne teškoće i skupine te poremećaji u ponašanju i oštećenja mentalnog zdravlja. Takva je nažalost situacija u većini županija na području RH. Mi smo se naravno posvetili toj problematici i pokušali utvrditi što kao Županija možemo učiniti po tom pitanju jer na 606 upisanih učenika prvih razreda osnovne škole, 71, kojima je određena odgoda, je uistinu puno i zabrinjavajuće. Pokušali smo putem članaka i javnih objava objasniti korake do donošenja rješenja, ukazati roditeljima na stručnu pomoć i podršku u određenim javnim institucijama kao i ranu intervenciju, ali i prihvaćanje od roditelja, koje bitno može utjecati na smanjivanje određenih poteškoća. Ključni problem je nedostatak stručnjaka za rane intervencije u predškolskom odgoju, ali i kasnije. To je problem s kojim se većina roditelja suočava. Mi smo kao Županija i ove godine osigurali pomoćnike u nastavi svim učenicima kojima su oni rješenjem određeni, pa čak i ustanovama kojima nismo osnivači kao Katolička osnovna škola u Virovitici i Centar za odgoj, obrazovanje i razvojnu podršku dr. Terezija Salaj Rakić, koji pohađa naš učenik iz Voćina i kojemu smo osigurali pratnju za vrijeme putovanja, ali i pomoć za vrijeme boravka u Centru. Također razmatramo financijsku pomoć roditeljima prilikom odlaska kod stručnjaka određenog profila kao npr. logopeda za što bi Županija izdvojila sredstva. Sve to je poprilično otežano jer nema dovoljno stručnjaka koji su nam potrebni. Moram napomenuti da cjelodnevne škole i škole koje imaju produženi boravak učenicima s teškoćama pružaju određenu dodatnu sigurnost i podršku za vrijeme dok su njihovi roditelji na radnom mjestu, i ne samo takvim učenicima nego i svima ostalima da različiti vanjski čimbenici ili nekvalitetno korištenje slobodnog vremena i prevelika upotreba tehnologije ne utječu na razvoj djeteta. U projekt Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske uključivali smo uz darovite učenike i učenike s teškoćama, a pružamo im takvu priliku i u nastavku rada ispostave Regionalnog znanstvenog centra u Osnovnoj školi Suhopolje. Nadamo se da će određeni dio svega navedenog barem malo utjecati na poboljšanje trenutačnog stanja i naravno da ćemo i dalje raditi na tome, kao i na uvođenju novih mjera potpore. (www.vpz.hr, Fotografija: Anita Zeko)