Virovitičko-podravska županija (Uvijek otvorenih vrata)Virovitičko-podravska županija

09. kolovoza 2008.

Župan Tomislav Tolušić posjetio Park prirode Papuk obišavši Rupnicu, Voćin, Jankovac, Orahovicu

Župan Virovitičko – podravske županije, Tomislav Tolušić sa suradnicima, pročelnicom Ureda župana Melitom Sirovicom, tajnikom Skupštine Ivanom Horvatom, ravnateljicom Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Virovitičko – podravske županije Mirjanom Kepec, posjetio je Park prirode Papuk, gdje se sastao s ravnateljem Ivicom Samardžićem i njegovim suradnicima. Župan Tomislav Tolušić, obišao je najznačanije lokalitete na području Parka prirode Papuk.

U uvodu posjete, o najvažnijim lokalitetima na području Parka, župana je informirao ravnatelj Ivica Samardžić, koji mu je predstavio i publikaciju “Rijetke i ugrožene vrste Parka prirode Papuk”. Ravnatelj Samardžić je pritom naglasio kako je ovo prvi posjet jednog župana Parku prirode Papuk koji je za posjet izdvojio jedan dan kako bi se detaljno upoznao s ljepotama i vrijednostima Parka prirode Papuk. Inače, Park prirode Papuk, utemeljen 1999. i u jesen 2007. godine proglašen je geoparkom pod zaštitom UNESCO-a. Osim toga, prostire se na području Virovitičko – podravske i Požeško – slavonske županije. Razgledavanje je počelo na Rupnici nedaleko od Voćina, koja je ove godine kandidirana za nagradu izvrsnosti Hrvatske turističke zajednice. U Voćinu su posjetitelji razgledali nekoliko hektara veliki, prvi park u županiji za koji je načinjena inventarizacija i valorizacija te za koji je već načinjen projekt revitalizacije.

U tom parku s dvjestogodišnjim stablima planira se izgradnja turističkog Geoinfo centra, što će poboljšati turističku ponudu općine i šireg područja, ali i otvoriti nekoliko radnih mjesta.
– Potrudit ću se da taj proces maksimalno ubrzam i da se iznađe adekvatna lokacija koja će zadovoljiti i općinu Voćin i Park prirode Papuk, rekao je župan Tolušić, ocjenjujući Park prirode Papuk jednom od najljepših destinacija u Virovitičko – podravskoj županiji. – Iako sam i sam obišao dobar dio Parka, uz stručne službe to je potpuno druga priča i potpuno druga slika. Mislim da je ovo bogatsvo, koje je izuzetno i izvan okvira naše županije, usudio bih se reći i izvan granica Republike Hrvatske, i da ovo trebamo maksimalno promovirati i iskoristiti, ali da ostane zaštićeni prirodni okoliš, da se ne zagađuje i ne uništava, dodao je župan, obećavši potporu ustanovi u skladu s mogućnostima Županije.
Nakon obilaska jedinstvene poučne Grofove staze na Jankovcu, koja je 2006. Godine bila dobitnik Zelenog cvijeta Hrvatske turističke zajednice, posljednja odredišta jednodnevnog obilaska Parka prirode Papuk bili su muzej u Orahovici gdje su se mogle vidjeti mnogobrojne iskopine s Ružice grada, te novouređeno orahovačko Jezero. Park prirode Papuk prostire se na površini od 33.600 hektara, od kojih je 96 posto prekriveno šumom i to je u našoj zemlji najveći šumski kompleks sjeverno od Gorskog Kotara. Na tom području živi 1.240 biljnih vrsta, što je više nego u 1.500 puta većoj Velikoj Britaniji. U Parku su tri poučne staze, oko sto kilometara biciklističkih i 200 km označenih planinskih staza. Tu je i jedino penjalište od Kalnika do Dunava i jedino registrirano uzletište za paraglajdere u Slavoniji. Najzanimljiviji fosilni ostaci pronađeni na području Parka prirode Papuk su dijelovi divovskoga morskog psa Carharodon megalodon, koji je u vrijeme Panonskog mora prije 14 do 17 milijuna godina bio dug 20 metara, pršljen dupina, lijeva čeljust nosoroga iz približno istog vremena te fosilizirane ribice, školjke, puževi i koralji. (pž, kt)

Share Button