Vlada Republike Hrvatske objavila Strategiju programa za razdoblje 2015.-2017.
Vlada Republike Hrvatske donijela je u studenom 2014. godine Strategiju Vladinih programa za razdoblje 2015.- 2017., u kojoj je 12 općih ciljeva, te je prihvatila Smjernice ekonomske i fiskalne politike za razdoblje 2015. – 2017.
Na sadržaj Strategije Vladinih programa za razdoblje 2015. – 2017. značajno su utjecala dva ključna dokumenta Europskog semestra – Nacionalni program reformi i Program konvergencije Republike Hrvatske. Strategija Vladinih programa uključuje načine ostvarenja iz navedenih ključnih reformskih mjera iz područja javnih financija, financijskog sektora, tržišta rada i konkurentnosti, ali kako je izrađena na temelju strateških planova svih ministarstva, sadrži i prioritetne aktivnosti i iz ostalih područja. Ovom Strategijom Vladinih programa identificirani su ciljevi za koje ova Vlada smatra da su najvažniji, odnosno utvrđeni su prioriteti, a kroz proračun, koji je u procesu izrade, osigurat će se alokacija sredstava upravo na definirane prioritete.
Republici Hrvatskoj su po pristupanju Europskoj uniji postali dostupni strukturni instrumenti kroz koje je moguće povući značajna novčana sredstva za projekte koji mogu biti usmjereni ispunjavanju svih općih ciljeva postavljenih ovom Strategijom. Na raspolaganju su sredstva iz sljedećih fondova: Europskog fonda za regionalni razvoj (ERDF), Europskog socijalnog fonda (ESF), Kohezijskog fonda (CF), Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EARDF) i Europskog pomorskog i ribarskog fonda (EMFF).
Sredstva za realizaciju ovih Vladinih programa planirat će se u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2015. godinu i projekcijama za 2016. i 2017. godinu u okviru limita ukupnih rashoda koje utvrđuje Vlada RH. U novoj financijskoj perspektivi 2014.-2020. Hrvatska će raspolagati s ukupno 10,27 milijardi eura. Strateškim i programskim dokumentima, a ova Strategija je jedan od takvih dokumenata, utvrđuju se nacionalni razvojni ciljevi, prioritetna područja ulaganja, financijske alokacije i odgovorna tijela za upravljanje EU fondovima. Za svako od mogućih područja ulaganja osnovane su tematske radne skupine kako bi se stvorio što kvalitetniji okvir za povlačenje dodijeljenih sredstava. Sve su to preduvjeti potrebni za pripremu i provedbu razvojnih projekata koji doprinose ispunjavanju strateških razvojnih ciljeva Republike Hrvatske.
Provedba Strategije Vladinih programa za razdoblje 2015. – 2017. predviđena je kroz ostvarenje dvanaest općih ciljeva: 1. makroekonomska i gospodarska stabilnost, 2. optimalno ozračje za razvoj konkurentnoga gospodarstva, 3. ravnomjerni regionalni razvoj, 4. jačanje socijalne pravednosti, 5. zaštita, očuvanje i unapređenje zdravlja, 6. poticanje znanja, izvrsnosti i kulture, 7. zaštita okoliša i prostorni razvoj, 8. konkurentniji poljoprivredno-prehrambeni i ribarski sektor, 9. podizanje konkurentnosti hrvatskog turizma uz afirmaciju Hrvatske kao jedne od vodećih među narodnih turističkih destinacija, 10. jačanje pravne države i vladavine prava, 11. održavanje javne i državne sigurnosti na najvišoj razini i 12. daljnje jačanje međunarodnog položaja Republike Hrvatske i očuvanje nacionalnog identiteta.
Riječ je o dugoročnim ciljevima koji se ne mogu mijenjati iz godine u godinu. Njihovim rangiranjem ukazuje se na prioritete koje će Vlada Republike Hrvatske imati u narednom trogodišnjem razdoblju i u skladu s tim alocirati sredstva u državnom proračunu. (www.vlada.gov.hr, www.ravidra.hr)